Publikacje

23 października 2020
9. Pałac w Kościelcu Kolskim - rekonstrukcja parkietu taflowego w Sali Dębowej (dąb czarny)

Barwienie drewna

Barwieniem drewna nazywa się czynność powodującą zmianę jego naturalnej barwy poprzez wprowadzenie w głąb drewna lub na jego powierzchnię substancji nadającej mu odpowiednie zabarwienie, bądź też przez wywołanie zmian  w składzie chemicznym drewna bez zmiany naturalnego rysunku i usłojenia, albo wytworzenie na jego powierzchni nowej barwnej struktury.
23 października 2020
08. Pałac Arcybiskupów Warmińskich - wzór parkietu taflowego w kaplicy inspirowany średniowiecznymi posadzkami kamiennymi

Degradacja drewna spowodowana przez grzyby

Drewno, jako materiał pochodzenia organicznego, narażone jest na działanie grzybów i owadów niszczących materiał drzewny i powodujących, że zmniejsza się jego wartość jako surowca.
23 października 2020
04. Pałac w Kościelcu Kolskim - fragment oryginalnej rozety z Sali Białej (koniec XIX w.)

Kleić, ale czym?

Uzyskanie wytrzymałego połączenia powierzchni dwóch ciał stałych bez użycia kleju jest w zwykłych warunkach niemożliwe. Stąd człowiek tysiące lat temu wymyślił różnego rodzaju lepiszcza pozwalające mu na złączenie materiałów i wytworzenie broni czy narzędzi codziennego użytku.
23 października 2020
16. Pałac w Górznie gabinet - parkiet taflowy w układzie kasetonowym i intarsjowana bordiura (dąb iroko)

Legalizacja urządzeń pomiarowych

Ostatnimi  czasy  rozgorzała  dyskusja  na  temat  świadectw  legalizacji mierników popularnie używanych przez parkieciarzy. Niektórzy  rzeczoznawcy  i  inwestorzy podważają wyniki wykonywanych badań powołując się na rzekomy wymóg okresowych przeglądów i legalizacji urządzeń pomiarowych.
23 października 2020
13. Pałac w Górznie salonik - zrekonstruowany wzór parkietu taflowego (dąb iroko)

Ochrona przegród budowlanych przed stratami ciepła i wilgocią

Zagadnienie ochrony budynków przed stratami ciepła i zawilgacaniem obejmuje nie tylko zjawisko przenikania ciepła przez przegrody, ale również przenikania wilgoci w postaci wody lub pary wodnej.
23 października 2020
11. Pałac w Górznie sala balowa - parkiet taflowy po rekonstrukcji

Od pnia do deszczułki, czyli jak produkuje się parkiet – cz.1

Prawidłowe suszenie drewna powinno być poprzedzone okresem sezonowania, tj. długotrwałym składowaniem na wolnym powietrzu.
9 maja 2014
05. Ambasada RP w Wiedniu - oryginalny wzór parkietu

Wady suszenia drewna

Prawidłowe suszenie drewna powinno być poprzedzone okresem sezonowania, tj. długotrwałym składowaniem na wolnym powietrzu.
8 maja 2014
04. Dwór w Odrowążu - tafle parkietowe dębowe i ozdobna bordiura na ogrzewaniu podłogowym

Parkiet w zabytkach

Renowacja i konserwacja obiektów zabytkowych jest zadaniem trudnym i wymaga dużej wiedzy zarówno od inwestora, jak i ekip budowlano-konserwatorskich.
7 maja 2014
01. Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi (XIX-XX w.)

Parkiety na tle historii architektury – cz.5

Oddaję w Państwa ręce tekst, który wydawać by się mogło, nie ma nic wspólnego z parkieciarstwem. Mówi on wszak o historii budownictwa i architekturze wnętrz na tle epok historycznych.