Parkiety zabytkowe

Prace konserwatorskie i restauracyjne zabytkowych posadzek drewnianych

W naszej manufakturze przeprowadzamy prace konserwatorskie i restauracyjne zabytkowych posadzek drewnianych. Właścicielka firmy posiada kwalifikacje konserwatorskie do wykonywania prac w obiektach zabytkowych w zakresie zabytkowych posadzek drewnianych.

Konserwacja zabytkowych parkietów polega na maksymalnym zachowaniu zabytkowej substancji podłogi, a prace konserwatorskie mają na celu powstrzymanie procesów niszczących i utrwalenie zabytkowej materii drewna. Konserwacja i restauracja zabytkowych posadzek drewnianych to bardzo złożony i czasochłonny proces, obejmujący wiele etapów, których długość trwania uzależniona jest od materiałów, z jakich wykonano zabytkowy parkiet, stanu jego zachowania, zasięgu zniszczeń, zakresu prac, itp. Nadrzędną zasadą w pracach konserwatorskich jest maksymalne poszanowanie dla zabytku, w związku z tym uzupełnianie i odtwarzanie niezachowanych fragmentów musi być przeprowadzone zgodnie z zasadami konserwatorskimi oraz z zachowaniem estetyki i funkcjonalności konserwowanej podłogi.
Przy rekonstruowaniu niezachowanych lub zniszczonych parkietów zaleca się, aby odtwarzane elementy otrzymały taki wygląd, jaki posiadałby oryginał, gdyby dotrwał do obecnych czasów.

Prace konserwatorskie i restauracyjne przy zabytkowych posadzkach drewnianych prowadzone są na starych, czasami kilkusetletnich parkietach. Jeżeli podłoże pod oryginalnym parkietem nie wymaga naprawy, to prace takie można prowadzić in situ, bez demontażu parkietu.
Konserwacja zabytkowej posadzki drewnianej powinna być przeprowadzona zgodnie z zasadami konserwatorskimi, tj. przy zachowaniu maksymalnej ilości oryginalnego materiału oraz z uwzględnieniem historycznego charakteru i autentyczności elementów parkietowych. Oznacza to jak najmniejszą ingerencję współczesnych materiałów w oryginalną strukturę posadzki drewnianej.

Zabytkowy parkiet nie może być porównywany, ani traktowany na równi z posadzką drewnianą wykonaną współcześnie, przy użyciu nowoczesnych technologii. Stanowi on bowiem cenne dzieło sztuki i wymaga odpowiedniego, dbałego postepowania, właściwego dla obiektów zabytkowych i historycznych.

Konserwacja, rekonstrukcja, renowacja