LEGALIZACJA URZĄDZEŃ POMIAROWYCH
Ostatnimi czasy rozgorzała dyskusja na temat świadectw legalizacji mierników popularnie używanych przez parkieciarzy. Niektórzy rzeczoznawcy i inwestorzy podważają wyniki wykonywanych badań powołując się na rzekomy wymóg okresowych przeglądów i legalizacji urządzeń pomiarowych. Co więcej, wskazują nawet określone jednostki, które takie badania powinny przeprowadzać. Tym tekstem chcemy obalić mity dotyczące dopuszczenia do obrotu i wymogów powtórnych legalizacji urządzeń pomiarowych dla parkieciarstwa.
Na początek kilka terminów:
Legalizacja – zespół czynności obejmujących sprawdzenie, stwierdzenie i poświadczenie dowodem legalizacji, że przyrząd pomiarowy spełnia wymagania.
Legalizacja jednostkowa – jest legalizacją pierwotną przyrządu pomiarowego w wykonaniu jednostkowym, skonstruowanego dla określonego, szczególnego zastosowania.
Wzorcowanie – czynności ustalające relację między wartościami wielkości mierzonej wskazanymi przez przyrząd pomiarowy a odpowiednimi wartościami wielkości fizycznych, realizowanymi przez wzorzec jednostki miary.
UWARUNKOWANIA PRAWNE
Parkieciarz zobowiązany jest wykonywać pewne pomiary przed montażem parkietu oraz kontrolnie podczas jego wykańczania.
Takimi standardowymi badaniami są: badanie wilgotności i temperatury powietrza, wilgotności posadzki drewnianej oraz wilgotności podkładu pod parkiet. W zestawie parkieciarskich urządzeń pomiarowych znajdą się więc higrometry włosowe lub elektroniczne, termometry, CM-ki, elektroniczne wilgotnościomierze do drewna. Zazwyczaj są to urządzenia profesjonalne, kupowane przez parkieciarzy w wyspecjalizowanych firmach.
Przepisy związane z prawna kontrolą metrologiczną przyrządów pomiarowych reguluje Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. „Prawo o miarach” (Dziennik Ustaw z 2004 r. Nr 243 poz. 2441).
Przeanalizujmy najważniejsze dla nas treści tej ustawy.
Ustawa określa m.in.:
Przyrządy pomiarowe wprowadzone do obrotu w państwach członkowskich Unii Europejskiej, zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, dopuszcza się do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. (Art. 2a)
– oznacza to, że bez przeszkód można korzystać z urządzeń pomiarowych pochodzących z krajów UE i nie ma obowiązku stosowania urządzeń pomiarowych jedynie z polską legalizacją.
Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakres tej kontroli w stosunku do danego rodzaju przyrządów, mając na względzie niezbędność, z punktu widzenia obszarów zastosowań, objęcia określonych przyrządów pomiarowych prawną kontrolą metrologiczną, zakres ilościowy tych zastosowań, dziedziny pomiarowe, w których są one stosowane, oraz zobowiązania wynikające z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych. (Art. 8 pkt.6)
– z niniejszego wynika, że nie wszystkie urządzenia pomiarowe podlegają kontroli metrologicznej oraz że odrębne rozporządzenia Ministra gospodarki regulują te kwestie.
Legalizacja pierwotna albo legalizacja jednostkowa przyrządu pomiarowego jest dokonywana na wniosek: producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela; importera. (Art. 8j. pkt. 1)
Legalizacja ponowna przyrządu pomiarowego jest dokonywana na wniosek: użytkownika; wykonawcy naprawy lub instalacji przyrządu pomiarowego. (Art. 8k. pkt.1)
Jeżeli przyrząd pomiarowy podlega tylko zatwierdzeniu typu i legalizacji pierwotnej albo legalizacji jednostkowej, legalizacja jest ważna przez czas nieokreślony. (Art. 8n. pkt. 3)
– część urządzeń pomiarowych podlega wyłącznie legalizacji pierwotnej, dokonywanej przez producenta lub importera urządzenia.
Urządzenia wymienione w rozporządzeniu Ministra Gospodarki podlegają także przeglądom i legalizacji ponownej w określonych odstępach czasu. Jeżeli urządzenia nie są wymienione w rozporządzeniu lub podlegają legalizacji pierwotnej, to jest ona ważna na czas nieokreślony
Legalizacji w Polsce podlegają wyłącznie określone w rozporządzeniach urządzenia pomiarowe.
Rozporządzenie Ministra Gospodarki wymienia, które urządzenia pomiarowe podlegają prawnej kontroli metrologicznej obejmującej zatwierdzenie typu, legalizację pierwotną oraz legalizację ponowną.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 grudnia 2007 r. – Dz. U. z dnia 9 stycznia 2008 r.) w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli – legalizacji pierwotnej oraz legalizacji ponownej nie podlegają (między innymi) termometry, higrometry do kontroli powietrza (do monitoringu warunków środowiskowych) oraz higrometry do drewna i materiałów budowlanych – jako nie wymienione w tym rozporządzeniu.
Nie ulega zatem wątpliwości, że urządzenia te, nie podlegające obowiązkowej kontroli metrologicznej, nie wymagają żadnych świadectw legalizacji.
Kupując urządzenia pomiarowe, otrzymujemy je (o czym często nie wiemy) z deklaracjami producenta oraz opisem technicznym, w którym określony jest dopuszczalny błąd urządzenia i sposób jego bieżącej kontroli. Producenci deklarują, że mierniki są zgodne z dyrektywą Wspólnoty Europejskiej dotyczącej kompatybilności elektromagnetycznej, na co wystawiają stosowną Deklarację zgodności Wspólnoty Europejskiej. Ponadto należy wskazać, iż wszystkie interesujące nas europejskie urządzenia pomiarowe wyprodukowane po roku 1985 posiadają w pełni elektroniczne dostrojenie zgodne z unijnymi przepisami, więc ponowne ich dostosowanie (legalizacja) nie jest wymagane.
PROBLEMY Z POMIARAMI WILGOTNOŚCI DREWNA
Parkieciarz w obecnym czasie ma coraz częściej i więcej do czynienia z nowymi gatunkami drewna. Eukaliptus, afromosia, czy też bambus oraz drewno modyfikowane – thermowood, drewno polimeryzowane, przysparzają wiele kłopotów przy pomiarach wilgotności. Decydujące pytania dotyczące wilgotności równoważnej i pomiarów wilgotności są jak do tej pory niewystarczająco wyjaśnione. Albo brakuje odpowiednich zaleceń producentów przyrządów pomiarowych, albo materiały nie dają się w sposób pewny i jednoznaczny zmierzyć dotychczasowymi metodami.
W takim przypadku parkieciarz musi sam sobie pomóc, wykorzystując wiadomości z fachowej literatury oraz własną wiedzę z lat nauki w szkołach i późniejsze doświadczenie. Każdy z parkieciarzy posiada jakieś przyrządy do pomiarów wilgotności drewna lub podkładów. Przyrządy te zostały fabrycznie ustawione, czyli otrzymały możliwość dokładnego, zgodnego z określonym przez producenta błędem, odczytu pomiaru. Parkieciarz ma do czynienia na co dzień z dużym ryzykiem finansowym, dlatego do tego ryzyka powinien być wyposażony w niezawodny, odpowiednio dokładny sprzęt pomiarowy.
Sprzęt taki powinien zostać co jakiś czas sprawdzony właśnie pod względem dokładność pomiaru. Można to zrobić samodzielnie lub zlecić zewnętrznej jednostce, np. Instytutowi Miar i Wag, ale …..
Okazuje się, że wzorcowanie przyrządów do pomiarów wilgotności drewna oferowane przez ww. Instytut opiera się zaledwie na trzech gatunkach: dąb, świerk i brzoza. Powstaje zatem pytanie, po zapłaceniu 300 zł i otrzymaniu dokumentu z wzorcowania przyrządu tylko na trzech gatunkach – co z pozostałymi gatunkami?
Przecież w parkieciarstwie wykorzystujemy więcej gatunków drewna, a te wzorcowane przez Instytut i tak nie są najbardziej reprezentatywne (świerk, brzoza). W literaturze fachowej istnieją wartości wilgotności równoważnej dla około 100 gatunków drewna. Gdyby wszystkie gatunki drewna w temperaturze 20°C i wilgotności względnej powietrza 50% osiągały, jak przyjęto, 9%, niepotrzebne byłyby nawet te trzy gatunki stosowane do wzorcowania w naszych instytutach. Oczywiście nie warto się roztkliwiać i uznawać miernik za uszkodzony, jeżeli pokazuje on błąd pomiaru w zakresie 1%.
Parkieciarz musi posiadać wiedzę na temat wilgotności równoważnej drewna, by być pewnym ułożenia posadzki drewnianej bez możliwości wystąpienia szkód w wyniku źle dobranej czy zmierzonej wilgotności drewna. Wilgotność montowanego drewna musi zostać dopasowana do klimatu otoczenia posadzki.
Większość gatunków drewna pochodzących z naszej szerokości geograficznej ma podobną sorpcję. To znaczy, że przy jednakowej temperaturze i jednakowej wilgotności osiągają podobne wilgotności.
Niektóre gatunki drewna tropikalnego jak afromosia czy jarrah z rodziny eukaliptusowatych, a także bambus, mają w tych samych warunkach klimatycznych zdecydowanie różne wilgotności. I tak jarrah osiąga przy 20°C i 47% Rh 11% wilgotności,bambus z kolei 7,5%. W praktyce oznacza to, że jarrah dostarczony z 9% wilgotnością w tych warunkach zacznie pęcznieć (krawędziować, a nawet łódkować), bambus natomiast zacznie się kurczyć, by w tych warunkach osiągnąć poziom wilgotności 7,5%.Wartość względnej wilgotności powietrza dla rodzimego drewna, np. świerku, wynosi 47% aby mógł on uzyskać wilgotność 9%.
Inaczej jest z drewnem modyfikowanymi np. termicznie. Wilgotność jego zależy od temperatury, w której były modyfikowane i wynosi ona w tym samym klimacie tj. 20°C i 47%Rh od 4% (modyfikacja w temperaturze 220°C) do 7,8% (modyfikacja w temperaturze 160°C). Posadzka z drewna termicznego dostarczonego z wilgotnością 9%, mimo niewielkiego skurczu/pęcznienia, wykaże znaczne szczeliny w wyżej wymienionych warunkach klimatycznych. Drewno wędzone, np. dąb wędzony wykazują odchyłki wilgotności równoważnej w wyżej wymienionym otoczeniu klimatycznym do +2,5%, natomiast drewno polimeryzowane 1,8%-3%.
SAMODZIELNA KONTROLA URZĄDZEŃ POMIAROWYCH
Aby sprawdzić posiadane przez nas urządzenia pomiarowe nie musimy ich oddawać do jednostek zewnętrznych, lecz możemy je samodzielnie skontrolować.
Jednak w przypadku uszkodzenia czy naprawy miernika należy go poddać wzorcowaniu (kalibracji), ale tym zajmują się wyspecjalizowane serwisy techniczne przeprowadzające naprawy urządzeń.
Termo-higrometr włosowy TH100
– w działaniu higrometru wykorzystywane jest zjawisko wydłużania / kurczenia się włosów ludzkich (lub nici syntetycznych, czy pasemek bawełnianych) pod wpływem zmian wilgotności względnej. Włos, gdy wilgotność względna rośnie, absorbuje parę wodną z powietrza i zmienia swoją grubość i długość; przy wzroście wilgotności względnej włos się wydłuża,przy zmniejszaniu się wilgotności względnej – kurczy. Higrometry włosowe pozwalają na pewny (dokładność pomiaru nie jest obarczona większym błędem niż 5%) pomiar wilgotności względnej od 30 do 100%. Zaletą jest również bardzo mały wpływ temperatury na krzywą wzorcowania.
Higrometr włosowy z uwagi na swoją dużą dokładność jest powszechnie używany, również w badaniach laboratoryjnych, i nie wymaga legalizacji pierwotnej ani ponownej. Ponadto wyżej wymieniony higrometr jest produkowany zgodnie z normą DIN EN 13190.
Higrometr włosowy, z czasem zaczyna fałszować pomiary. Związane to jest ze stopniowym wysychaniem włosa. W związku z tym co około 2 miesiące należy dokonać kalibracji urządzenia.
Można to zrobić w dwojaki sposób:
1/ owinąć higrometr wilgotnym ręcznikiem i pozostawić na ok. 15 minut. Po tym czasie wskazówka powinna pokazywać 95%. Jeśli wartość jest inna, należy napiąć lub poluzować naciąg cięgna (w higrometrach kompozytowych należy przekręcić wskazówkę na 95%)
2/ ustawić higrometr w naczyniu o równej wilgotności względnej, większej 100%, na okres od 12 do 24 godzin (np. w misce z wilgotnym ręcznikiem, przykrytej wilgotną ściereczką). Po tym okresie sprawdza się urządzenie i jeżeli wartość jest inna należy śrubą regulacyjną ustawić wskazówkę pomiarową na wartość 100%.
Wilgotnościomierz do drewna Gann Compact
Higrometr Compact służy do badania wilgotności drewna, forniru, drewnianych ram, okien i drzwi, a także wilgotności podkładów.
Urządzenie działa w zakresie od 5 do 20% wilgotności dla drewna i od 0,3 do 3,5% wilgotności dla mas cementowych i gipsowych. Wyższe odczyty wskazane przez urządzenie są nieprawidłowe i należy je zignorować.
Urządzenie jest wyposażone w elektroniczny system samoregulacji i nie wymaga kalibracji.
Miernik zawiera baterie, które powinny być kontrolowane – gdy na ekranie pojawia się druga cyfra po przecinku (np. 1,8,8), to wówczas bateria powinna być wymieniona na nową. Uzyskane wyniki są dokładne dla drewna o temperaturze od 15 do 20°C. Przy wyższej lub niższej temperaturze wynik może być obarczony błędem.
Elektroniczny higrometr do przegród budowlanych Gann Compact B
Wzorcowanie wilgotnościomierzy typu GANN Hydromette Compact B do materiałów budowlanych i innych jemu podobnych jest proste.
GANN Hydromet te Compact B należy przed pomiarem trzymać przez minutę w powietrzu na wyciągnięcie ręki, następnie włączyć i odczytać wynik. Jeżeli wskazanie znajduje się między -5 i +5 przyrząd pracuje prawidłowo. Oznacza to, że otrzymane wyniki na budowie posiadają błąd +/-5 Digit, a to oznacza około 0,5 CM%.
Higrometr CM
Wzorcowanie urządzenia CM nie nastręcza żadnego problemu.
Do butli stalowej wkładamy kulki stalowe załączone do przyrządu, ampułkę z wodą 10 ml oraz ampułkę z węglanem wapnia. Mieszamy to wszystko razem i odczytujemy wynik powstałego ciśnienia na manometrze.
Powinien on wynieść 1 Bar. Jeżeli jest inaczej, butlę trzeba sprawdzić, czy np. uszczelka pod manometrem jest zużyta lub manometr nie jest uszkodzony.
Higrometr DNS812 lub DNS815
Przyrząd do pomiaru wilgotności podkładów DNS812 lub DNS815 jest wyposażony w kość kalibrującą. Przy jej pomocy można w każdej chwili sprawdzić stan techniczny przyrządu. Kość kalibrująca ma 9 pozycji, każda z tych pozycji służy innemu badanemu materiałowi budowlanemu.
RÓŻNE MOŻLIWOŚCI URZĄDZEŃ POMIAROWYCH
Wilgotnościomierzem powietrza (sondą) można również zmierzyć wilgotność drewna. Jest to pomiar dość żmudny, ale możliwy do przeprowadzenia. Najpierw jednak należy przyrząd taki sprawdzić (wzorcować /kalibrować) czy jego pomiary są bezbłędne lub w jakim zakresie wykazują błąd pomiaru.
Przy takim wzorcowaniu wykorzystujemy pewne prawa fizyki, w których na przykład roztwór soli w zamkniętym pojemniku wydziela pewną stałą wilgotność. Do takiego wzorcowania używamy najbardziej znaną sól czyli sól kuchenną (NaCl). Nasycony roztwór soli uzyskujemy dodając wody aż do momentu, w którym sól przestanie się rozpuszczać. Rozpuszczona sól kuchenna NaCl (roztwór) leży na dnie pojemnika np. eksykatora lub zwykłego słoika po ogórkach. Wilgotność powietrza nad tym roztworem jest stała i wynosi 75,5%. W pokrywie słoika wykonujemy otwór w którym zmieści się sonda wilgotnościomierza. Słoik powinien mieć stała temperaturę pokojową. Nie może stać przy źródle ciepła, ani zimna, ponieważ zmiany temperatury słoika spowodują różnicę wilgotności powietrza nad roztworem soli w słoiku. Do otworu w pokrywie słoika wsuwamy sondę wilgotnościomierza i uszczelniamy ją plasteliną lub nawet gumą do żucia. Przy roztworze soli kuchennej wartość wilgotności powietrza nad roztworem ustala się w ciągu 15-20 minut. Po tym czasie dokonujemy odczytu pomiaru. Należy wziąć pod uwagę ewentualne odchylenia pomiaru od wartości, jaką wykazuje wilgotność stała roztworu soli kuchennej.
Przykład:
powietrze nad roztworem soli kuchennej ma stałą wilgotność 75,5%, a przyrząd wzorcowany pokazuje 71,3%.
Różnicę – 4,2% należy uwzględniać przy pomiarach wilgotności na budowie i dodać owe 4,2% do otrzymanego wyniku.
W ten sposób można również sprawdzić cały przyrząd, np. w eksykatorze o odpowiedniej wielkości, na którego dnie znajduje się roztwór soli kuchennej lub innego związku chemicznego soli o stałej wilgotności. Roztwory takie dają pewne stałe wilgotności:
· 12,4% LiCL x 2H2O chlorek litu
· 33,15 MgCl2 x 6H2O chlorek magnezu
· 43,8% K2CO2 x 2H2O węglan potasu
· 54,4% Mg(NO3)2 saletra magnezowa
· 68,3% CuCl x 2H2O chlorek miedzi
· 75,5% NaCl sól kuchenna/chlorek sodu
· 85,1% KCl chlorek potasu
· 93,2% KNO3 saletra potasowa
· 97,2% K2SO4 siarczan potasu
Po tak wzorcowanym/kalibrowanym przyrządzie możemy przystąpić do pomiaru wilgotności drewna. Aby określić wilgotność drewna należy do niezbyt wielkiego słoika wrzucić kawałek badanego drewna i go zamknąć. Ilość drewna powinna na tyle wypełnić słoik, aby można było wsunąć do niego sondę wilgotnościomierza. Przez wykonany wcześniej otwór w pokrywce słoika wsunąć sondę wilgotnościomierza do słoika i ją uszczelnić w otworze plasteliną.
Po 24 godzinach wynik pomiaru wilgoci wewnątrz słoika się ustabilizuje i można odczytać wynik na wilgotnościomierzu. Zamiast słoika można użyć szczelnego worka z folii , w którym umieszczamy kawałek drewna (na zdjęciu elementy mozaiki dębowej) z dostawy parkietu na budowę wraz z kalibrowanym/wzorcowanym wilgotnościomierzem.
Należy starać się przy tym, aby jak najmniej powietrza dostało się do worka. Przez noc wilgotność względna w woreczku się ustabilizuje i można będzie odczytać wynik pomiaru. Przyjmuje się, że 1% odchyłki od żądanej wilgotności względnej powietrza (47%) przy 48%, odpowiada 0,16% odchyłki od wartości żądanej wilgotności drewna (9%) przy 8%.
Wyjaśnienie:
47% wilgotności względnej powietrza i 20°C, są to warunki klimatyczne, w których określa się wilgotność równoważną drewna środkowo-europejskiego.
Przyjmuje się, że w tych warunkach drewno (europejskie, ale również i egzotyczne) osiąga 9%. Różnica pomiędzy 47% , a 48% wilgotności względnej powietrza, to 1%. Odchyłka wilgotności drewna pomiędzy 9%, a 8%, to 1%.
8% : 48% = 0,16666%.
Ten wilgotnościomierz wykazał dokładny pomiar wilgotności siarczanu potasu 97,1%.W związku z tym mamy proste obliczenie wilgotności drewna.Ponieważ nie musimy ani dodać, ani odjąć błędu pomiaru wilgotnościomierza, przyjmujemy:
47% – 33,9% = 13,1% x 0,16% = 2,096%.
Od 9% odejmujemy 2,096% i otrzymujemy wilgotność drewna 6,9%.
Otrzymaliśmy wynik 43,0%. Do tego dodajemy błąd z wzorcowania przyrządu przy pomocy soli kuchennej (4,2%), a więc wynik pomiaru wilgotności drewna na higrometrze wynosi 47,2%.
Przyjmując, że drewno przy 47%Rh ma 9% otrzymaliśmy wynik pomiaru wilgotności drewna 9%.
INNE METODY WZORCOWANIA
Istnieją jeszcze inne metody wzorcowania, jednak niezbędny jest do tego psychrometr według Assmana (Assman Psychrometer). Nazwa ta dotyczy przyrządu do dokładniejszego wzorcowania wilgotnościomierzy.
Przyrząd ten składa się z dwóch termometrów – suchego i mokrego, przy czym pióro termometru mokrego jest stale wilgotne (stąd nazwa). Podczas owiewania przez powietrze termometrów następuje oziębienie termometru mokrego, co prowadzi do spadku temperatury. Przy wysokiej wilgotności powietrza różnica (psychrometryczna) temperatur między termometrem suchym, a mokrym jest niewielka. Przy niskiej wilgotności powietrza różnica psychrometryczna temperatur jest wyższa. Na podstawie załączonych tabel odczytujemy poziom wilgotności względnej powietrza. Ten przyrząd sprawdza się doskonale na zewnątrz. Jednak w wyniku zamarzania mokrego pióra termometru wilgotnego nie powinno wykonywać się pomiarów poniżej -10°C.Podobnym przyrządem do wzorcowania wilgotnościomierzy jest psychrometr obrotowy.
Działa tak jak psychrometr Hassmana, z tym, że poprzez kręcenie termometrami wokół rączki wymusza się owiewanie termometrów przez powietrze. Ten sposób wymuszonego owiewu termometrów pozwala na stosowanie go w pomieszczeniach zamkniętych. Przy pomocy tych samych tablic, jakie stosujemy do poznania wilgotności względnej przy psychrometrze Assmana, poznajemy dokładną wartość wilgotności względnej panującej w pomieszczeniu. Koszt takiego psychrometru to około 40 Euro. Błąd pomiaru wynosi 1%.
Opracowanie:
Małgorzata Kuczyńska-Cichocka
Jarosław Kurnikowski
Certyfikaty do artykułu dostarczyła firma UZIN Polska Sp. z o.o.
Artykuł ukazał się w piśmie „Profesjonalny Parkiet” nr 2/2010